Transplantačné centrum
FNsP F. D. Roosvelta Banská Bystrica

Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať

Transplantačné centrum
FNsP F. D. Roosvelta Banská Bystrica

Po transplantácii

Pacient po operácii sám priamo prispieva k úspešnej rekonvalescencii po transplantácii. V čase prepustenia z nemocnice je pacient schopný postarať sa o seba s menšími obmedzeniami. Počas pokračujúceho zotavovania doma je potrebné, aby pacient pravidelne absolvol lekárske prehliadky, ktoré pre neho navrhuje transplantačný tím. Napríklad odbery krvi je na začiatku nutné opakovať aj niekoľkokrát týždenne.

Neoddeliteľnou súčasťou života po transplantácii pečene je užívanie predpísaných liekov. Mnohé z nich už budete užívať do konca života. Lieky nazývané imunosupresíva pomáhajú zabrániť tomu, aby váš imunitný systém napadol vašu novú pečeň. Ďalšie lieky pomáhajú znižovať riziko ďalších komplikácií po transplantácii.

Väčšina pacientov po transplantácii pečene nepotrebuje špeciálnu diétu. Normálna, vyvážená strava vám pomôže zotaviť sa a zostať zdravý. Konzumácia alkoholu je nežiaduca, v niektorých prípadoch úplne zakázaná.

Úplne zotavenie po transplantácií môžete očakávať približne po šiestich mesiacoch. Najťažšie sú prvé tri mesiace po transplantácii. Telo sa prispôsobuje „novej“ pečeni a všetkým liekom potrebným na udržiavanie zdravia.  Niekoľko mesiacov po operácii už môže pacient pokračovať v bežných aktivitách, alebo sa vrátiť do práce. Dĺžka zotavenia môže závisieť od toho, v akom stave bol pacient pred transplantáciou pečene. Zdravý životný štýl vám pomôže cítiť sa čo najlepšie a podporí zdravú funkciu pečene.